رنگ آمیزی نمای سیلو

نقاشی سوله (رنگ آمیزی نمای سیلوی فولادی)

نقاشی سوله ، نمای سیلو ها و کارخانه ها صرفا بخاطر زیبایی ظاهری صورت نمی گیرد و باید کمی جدی تر به آن توجه کنید. در صورتی که این کار با کیفیت مطلوب انجام شود در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی خواهد شد. در ادامه به نکاتی اشاره کرده ایم که کمک میکند نقاشی سوله را به بهترین شکل انجام دهید.

لطفا با این مقاله از مجموعه آموزش های ویو راپل (ارائه خدمات کار در ارتفاع با طناب) همراه باشید.

رنگ آمیزی نمای سیلو

نقاشی سوله
نقاشی سوله

رنگ آمیزی نمای سیلو تاثیر قابل توجهی در حفظ زیبایی سطوح نمای سیلو دارد و در این میان نکات مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. تهیه رنگ با کیفیت یکی از مهمترین اقدام ها است و بهترین کار این است که توسط افراد متخصص انتخاب و پیاده سازی شود. بدین ترتیب ترک و سایش هایی که در اثر آلودگی‌ها، گرد و غبار، جذب نور، برخورد اشیاء و… ایجاد شده است، به بهترین شکل ممکن تعمیر و بازسازی خواهد شد. 

در سیلوها مواد مختلفی نگهداری میشود و در صورتی که رطوبت محیط بالا باشد، شرایط رشد کپک ها فراهم خواهد بود یا اینکه دیوارها آسیب خواهند دید و رنگ آمیزی دیواره های سیلو در اینجا فوق العاده اهمیت دارد. با ما همراه باشید در ادامه به اهمیت نقاشی سیلوها و نکات مهم در این زمینه پرداخته ایم. 

اهمیت نقاشی سوله

نقاشی سوله بعد از ایجاد سازه انجام میشود و استفاده از متریال و رنگ های باکیفیت و مرغوب در آن ضرورت دارد. سوله ها نقش ویژه ای در کارخانه ها، کارگاه ها و محیط های صنعتی دارند و معمولا برای نگهداری و قرار دادن تجهیزات مختلف از آنها استفاده میشود. در سوله ها از اسکلت فلزی فولادی استفاده شده است ولی چگونه میتوانیم طول عمر و امنیت اسکلت فلزی را افزایش دهیم؟

شاید در نگاه اول فکر کنید که تنها به خاطر افزایش زیبایی ظاهری، سوله ها را نقاشی می کنیم اما در واقع دلیل اصلی آن افزایش طول عمر اسکلت فلزی است. در ساخت اسکلت فلزی سوله ها از فولاد استفاده شده است و در صورتی که فولاد در معرض هوا باشد، به مرور زنگ میزند، دچار خوردگی می شود و در نهایت سازه فلزی با تبادل الکترون ها، فرسوده خواهد شد. 

برای اینکه جلوی زنگ زدگی و فرسودگی سازه گرفته شود، در اولین گام به فلز فولاد درصد پایینی فلز مس اضافه کرده اند. با این کار فرایند زنگ زدگی، کمی بیشتر طول خواهد کشید اما مهمترین و قطعی ترین روش، رنگ آمیزی سوله است. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

ایمنی در رنگ آمیزی سوله

رنگ آمیزی سیلوی سیمان
رنگ آمیزی سیلوی سیمان

رنگ آمیزی سوله را میتوان بر روی سازه های مختلف مثل سوله ها، اسکلت های فلزی، تاسیسات و… انجام داد. این کار به ویژه در محیط های نیمه صنعتی و محیط های معمولی متداول است. 

نقاشی کردن سوله ها در محیط های بسته، نیاز به تهویه مناسب دارد و تا زمان خشک شدن کامل رنگ ها، لازم است از تهویه به شکل مناسب استفاده گردد. علاوه بر آن لازم است در محیط های با گرمای بسیار زیاد هوا و تابش مستقیم نور خورشید، از رنگ آمیزی کردن خودداری شود. 

بسته به اهداف مختلف از رنگ های حفاظتی و رنگ های پوششی استفاده میشود. این رنگ ها روی سطوح اجسام قرار میگیرند و به آنها پایه و بستر هم میگوییم. از برخی رنگ ها برای بهتر کردن ظاهر و از برخی رنگ ها برای افزایش استحکام استفاده می کنیم. 

این رنگ ها با دوز های مختلفی استفاده میشوند. مثلا در لوله های بزرگ جهت ممانعت از خوردگی از دوز رنگ صنعتی مشخص استفاده میکنیم و این با رنگ پوشش کف ادارات متفاوت است.

زیرسازی و مراحل اجرا

قبل از شروع رنگ آمیزی، لازم است سطوح را با استفاده از واترجت یا سندبلاست به صورت کامل پاک کنید. در نهایت این مراحل لازم است طی شود:

  • جهت رفع هرگونه آلودگی و چربی و گرد و غبار، شستشوی واترجت یا سندبلاست (بسته به جنس سطح و شدت آلودگی سطح کار)قبل از اجرای نقاشی ضرورت دارد.
  • زیرسازی کردن با بتونه اپوکسی، سنگی، آلکیدی (بسته به شرایط)
  • اجرای آستری طبق بررسی کارشناس رنگ (قبل از اجرای نقاشی سوله)
  • رنگ رویه مناسب سوله را به شکل سیستم چند‌لایه پوششی پیاده سازی کنید.
نقاشی اسکلت سوله
نقاشی اسکلت سوله

نکات آماده سازی سطوح رنگ آمیزی سوله و کارخانه

رنگ آمیزی سوله و کارخانه نیازمند طی کردن مراحلی است که در بخش قبل به آن اشاره کردیم. سطحی که تصمیم به  رنگ آمیزی آن دارید، لازم است خشک، تمیز، بدون گرد و خاک و غبار و هرگونه ذره سست یا آلودگی هایی مثل مواد شیمیایی، گریس و روغن باشد. سطوح چگونه پاکسازی شود؟ 

به کمک واترجت و سندبلاست لازم است هرگونه آلودگی و مانع را برطرف کنید. در برخی موارد شاید بتوانید از سنگ مالش و وایر برس هم برای نظافت استفاده کنید. با این کار محل مورد نظر آماده اجرای رنگ آمیزی خواهد بود و رنگ ها میتوانند به بهترین شکل روی سطوح بنشیند و در نهایت به دوام و کیفیت مطلوب دست خواهید یافت. 

سیلو های فلزی زنگ زده
سیلو های فلزی زنگ زده

در سطوح سیمانی و گچی از پرایمر و بتونه رنگ آمیزی ساختمان بهره میگیریم. لازم است اشاره کنیم که رعایت ترتیب و مراحل انجام کار ضروری است.

مطمئن ترین روش اجرای رنگ آمیزی 

نقاشی نما سیلو فولادی ، سوله و کارخانه ها را از طریق روش های مختلف میتوانید انجام دهید. روش هایی مثل سیستم دسترسی با طناب، استفاده از نردبان بلند، داربست و… . از همه این موارد میتوانید بهره بگیرید اما قبل از هرچیز لازم شرایط را بررسی کنید و بهترین روش را بر اساس معیار مختلف مثل قیمت، امنیت، سرعت انجام کار و… انتخاب کنید. 

اگر در زمینه رنگ آمیزی نما کارخانه و سوله از تجربه کافی برخوردار نیستید یا میخواهید بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کنید، لازم است این کار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید. تیم ما، (ویو راپل) بیشتر از 8 سال تجربه و افتخار همکاری با سازمان ها، شرکت ها و ساختمان های مسکونی را دارد. اگر میخواهید به یک خروجی مطلوب دست پیدا کنید یا هرگونه سوالی در این زمینه دارید، با ما در ارتباط باشید.

چرا استفاده از راپل و سیستم دسترسی با طناب گزینه مناسبی است؟ در صورتی که از طناب برای رنگ آمیزی نمای سیلو و استفاده کنید، کارها با سرعت بسیار بیشتری پیش خواهد رفت و همین موضوع باعث صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد. همچنین در کار با داربست امنیت افراد به خطر می افتد در حالی که استفاده از راپل برای کار در ارتفاع امنیت را تا حد چشمگیری افزایش میدهد و علاوه بر آن، برخلاف روش داربست، تقریبا هیچ فضایی اشغال نخواهد شد. 

سیلو سیمان
سیلو سیمان

زمانی که از رنگ های فوری برای رنگ آمیزی استفاده می شود، پیستوله ابزار مناسبی برای رنگ آمیزی است و در صورتی که تیرآهن ها و خرپاها هنوز نصب نشده اند و روی زمین هستند، اجرای کار بسیار راحت تر است و با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. در غیر اینصورت رنگ آمیزی سوله در ارتفاع کمی سخت و زمان بر خواهد بود و استفاده از داربست برای رنگ آمیزی خرپا و تیرآهن گزینه مناسبی است. 

انواع رنگ نقاشی سطوح

رنگ نقاشی سوله بر اساس کاربرد و استفاده ای که از سوله میشود، انتخاب میگردد. مثلا رنگی که برای سالن های ورزشی در نظر گرفته میشود، با رنگ سوله جهت انبار کردن محصولات متفاوت است. 

در بسیاری از بخش های سوله از فلزات و آهن آلات استفاده شده است. بخش هایی مثل نرده ها، در، پنجره، ستون های بزرگ و… . قبل از اینکه آهن آلات سوله را نصب کنید لازم است به آنها ضد زنگ بزنید تا پس از نصب، در اثر تماس آهن خام با دیوار پوسیده نشوند و از  بین نروند. 

دیوارهای سیمانی را میتوانید به کمک رنگ های مختلف مثل روغنی، اکریلیک، پلاستیک و… رنگ آمیزی کنید. همچنین رنگ کنیتکس  برای رنگ آمیزی سوله میتواند بهترین گزینه باشد چون مقاومت و سرسختی بالایی دارد. همچنین برای قسمتی از سوله که به عنوان کارهای اداری در نظر گرفته شده است، میتوانید درست مانند رنگ آمیزی منزل های مسکونی این کار را انجام دهید.

رنگ آمیزی تانکر آب

تانکرهای آب با استفاده از فلز ساخته شده اند و همانطور که قبل تر اشاره شد، این مخازن در بلند مدت دچار فرسودگی و خوردگی خواهند شد. بهترین روش حفاظت از این مخازن، رنگ آمیزی تانکر آب است و لازم است از رنگ هایی استفاده شود که دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد هستند. این کار به کمک رنگ های مختلف که ویژگی های متنوعی دارند، انجام می شود و انتخاب رنگ لازم است توسط افراد متخصص انجام شود.

شستشوی سیلو

در این پست نقاشی سوله و شستشوی نمای سیلوها را بررسی کردیم اما برای دستیابی به بهترین کیفیت، لازم است در کنار رنگ آمیزی، به شستشوی مخازن و سوله نیز اهمیت بدهید. چرا؟ معمولا در سوله ها و مخازن مواد شیمیایی، سیال، آلوده و… نگهداری میشود و گاهی اوقات نیز احتمال دارد حشرات و جانوران در آنجا وجود داشته باشند. پس توجه به شسشتو و پاکسازی محیط ضرورت بالایی دارد. در پست زیر به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

این پست رو حتما ببین: شستشوی سیلو (راهنمای جامع نماشویی سوله)

قیمت نقاشی نما سیلو فولادی و سوله

عوامل متعددی در محاسبه قیمت کل رنگ آمیزی سطوح نقش دارند. مثلا برای نقاشی یک واحد مسکونی به شکل ساده، میتوانید زیربنا را در 3 ضرب کنید، آن را در قیمت واحد شده ضرب کنید تا  بتوانید قیمت نهایی را محاسبه کنید. 

این یک مثال ساده از نقاشی نما بود ولی در نقاشی نما سیلو فولادی و رنگ آمیزی نما کارخانه و سوله ها قیمت دهی متفاوت است و به شکل چکی و توافقی صورت می گیرد، یعنی قیمت کلی داده خواهد شد در نهایت بسته به رنگ و حجم کار طرفین به توافق خواهند رسید.

برای بهره مندی از خدمات زیر با ما در ارتباط باشید:

رنگ آمیزی سیلو فولادی و نقاشی سوله، پیچ و رولپلاک سنگ نما ، شسشتوی نما به وسیله دستگاه واترجت (نما های سیمانی،سنگی، آجر نما و…)، شستشوی ابر و تی (شیشه، کاپوزیت، سرامیک و…)،رنگ آمیزی نما (رنگ روغنی، آکریلیک،اپوکسی، پلی اورتان و…)، عایق کاری، نورپردازی و تعویض لامپ نما، نصب بنر و تابلوهای تبلیغاتی روی نما، نصب دریچه هوا و هود روی نما و… . جهت بهره مندی سریع از خدمات با ما در ارتباط باشید.

رنگ آمیزی نمای سیلو لازم است توسط افراد با تجربه و متخصص و به کمک ابزارهای حرفه ای انجام شود. در این آموزش به مهمترین نکات و آموزش های لازم پرداختیم و حالا میتوانید جهت نقاشی سوله بهترین تصمیم را بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *